Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Nowoczesne centrum kultury

2017-08-10 22:11:57 (ost. akt: 2017-08-10 22:13:13)
Podpisanie umowy

Podpisanie umowy

Autor zdjęcia: Arch. biblioteki

We wrześniu przyszłego roku mieszkańcy gminy doczekają się biblioteki z prawdziwego zdarzenia. Halina Kirjew, kierownik GBP podpisała umowę z wykonawcą.

— Konieczność budowy biblioteki wynika z potrzeb i oczekiwań mieszkańców — mówi Halina Kirjew, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach. — Potrzebujemy nowoczesnej siedziby. Obecna biblioteka mieści się w Domu Strażaka. Nowa, oprócz części bibliotecznej, będzie też miała rozmaite pracownie.

Projekt przewiduje budowę dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni użytkowej 662,92 mkw., przystosowanego dla osób niepełnosprawnych. Na parterze zaprojektowano część biblioteczną z przyjaznymi strefami dla różnych grup odbiorców. Zaplanowano też salę widowiskowo-konferencyjną z zapleczem cateringowym, która będzie również pełnić funkcję pracowni muzycznej. Na piętrze powstaną pracownie: ceramiki, rzeźby, tradycji i rękodzieła artystycznego i pomieszczenia socjalne, magazynowe i techniczne.

— Biblioteka jest jedyną instytucją kultury w gminie— podkreśla Halina Kirjew. — Teraz stanie się również nowoczesnym centrum dostępu do wiedzy, kultury i tradycji. Każdy w niej znajdzie coś dla siebie: i dzieci, i młodzież, i dorośli.
Nowa siedziba zostanie wybudowana naprzeciwko obecnej, przy skrzyżowaniu głównych dróg w Świątkach. Umowa z wykonawcą wyłonionym w przetargu została podpisana pod koniec lipca.
Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 2 mln (w tym wkład gminy to 600 tys, wkład rzeczowy w postaci gruntu — 39 tys zł. oraz majątek Biblioteki — 77 tys.). Inwestycja jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu i merytorycznemu wójta gminy Sławomira Kowalczyka oraz Rady Gminy Świątki. Przewidywany termin zakończenia budowy — 30 września 2018 r.
Na budowę nowej siedziby biblioteka pozyskała 2 mln zł dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa — Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” ze środków finansowych ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pochodzących z budżetu państwa.
Hasło przewodnie nowej biblioteki będzie brzmiało: „Biblioteka na rozdrożu kultur, tradycji i nowoczesności” .
at

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages