Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Jest nowy dach, żyrandole i witraże, będzie nowa wieża

2017-03-24 12:00:00 (ost. akt: 2017-03-24 13:37:51)
swiatki kosciol

swiatki kosciol

Autor zdjęcia: g. gołebiowska

Zabytki w gminie pięknieją. A będzie jeszcze lepiej dzięki regulaminowi, który określa zasady udzielania dotacji celowych na konserwację i renowację.

W wojewódzkiej ewidencji zabytków jest 12 obiektów z gminy Świątki. To parki dworskie w Konradowie i Żardenikach, dwory w Kalistach i Komalwach, zespół dworsko-parkowy w Brzydowie, dom w Kwiecewie, park krajobrazowy w Łumpii, zagroda wiejska w Brzydowie oraz kościoły z cmentarzami przykościelnymi w Świątkach, Różynce, Kwiecewie, Włodowie. A od ubiegłego roku także kościół pw. św. Kosmy i Damiana w Świątkach.

W ubiegłym roku w gminie podjęto uchwałę o regulaminie ważnym dla zabytków. Określa on zasady udzielania dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i prace budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru.
Dzięki temu wykonano zabiegi pielęgnacyjne drzewostanu rosnącego na zabytkowym cmentarzu przy kościele pw. św. Mateusza w Różynce. Dzięki temu, że do rejestru dopisany został kościół w Świątkach, udało się uratować obiekt przed zniszczeniem.

— Ubiegłoroczne wichury i gradobicia zniszczyły nam witraże, dach i wieżę. Na szczęście, dach już udało nam się wyremontować — cieszy się ks. Eugeniusz Bartusik, proboszcz parafii w Świątkach.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym wiernych, sołectwa, strażaków ochotników udało się naprawić witraże. Wymienione zostały także żyrandole. Teraz są kryształowe, a do Świątek przyjechały z Czech. Jak mówi proboszcz, przed nim jeszcze wymiana instalacji elektrycznej oraz dokończenie remontu wieży. Wszystkie prace uda się zakończyć w czerwcu.

Zainteresowania dotacjami nie brakuje. Tylko w 2017 roku wpłynęły trzy kolejne wnioski na prace konserwatorskie.
mk


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages