środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

W końcu mają pierwszy żłobek

2017-01-27 08:42:04 (ost. akt: 2017-01-27 08:42:48)

Autor zdjęcia: UG Świątki

W publicznym żłobku, który został wybudowany przy przedszkolu, znajdzie się miejsce dla dwadzieściorga dzieci. Otwarcie placówki w czwartek.

W Świątkach do tej pory było tylko przedszkole. Od najbliższego czwartku właśnie przy tej placówce swoją działalność rozpocznie żłobek dla dwadzieściorga dzieci. Władze gminy mówią, że chętnych, mimo niżu demograficznego, nie brakuje, a żłobek jest też dobrym magnesem na przyciągnięcie nowych mieszkańców.
Z własnych środków żłobka raczej nie udałoby się uruchomić, ale pod koniec 2015 roku gmina złożyła wniosek w programie „Maluch”, który zorganizowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dotacja z rządu wyniosła prawie 500 tys. zł, gmina dołożyła do projektu nieco ponad 300 tys. zł.

Budynek żłobka został dobudowany do przedszkola. Jest tam sala zabaw, toalety, szatnia, pomieszczenia gospodarcze i taras, a na potrzeby dwóch placówek zmodernizowano kuchnię.
— Pomieszczenia zostały wyposażone i dostosowane do potrzeb dzieci w wieku od roku do lat 3 tak, aby warunki w żłobku były zbliżone do warunków domowych i dawały poczucie bezpieczeństwa — mówi Sławomir Kowalczyk, wójt gminy Świątki.
Opłaty za żłobek wyniosą 2 zł za każdą godzinę opieki (do 10 godzin) i 6 zł dziennie za wyżywienie. Pod koniec 2016 roku gmina złożyła też kolejny wniosek o dofinansowanie działalności żłobka z rządowego programu „Maluch plus 2017”. Maksymalne dofinansowanie na jedno dziecko wynosi 400 zł.

W żłobku w Świątkach zapisanych jest obecnie 14 dzieci. — Myślę jednak, że od września żłobek będzie pełny. Część rodziców ma np. podpisane do początku wakacji umowy z opiekunkami do dzieci — tłumaczy Sławomir Kowalczyk. Pracę w żłobku znajdą dyrektorka i dwie opiekunki.

Z okazji otwarcia żłobka w przyszły czwartek i piątek odbędą się dni otwarte, a dokładniej czas na adaptację maluchów w nowym otoczeniu i integrację z rówieśnikami. Wystąpią dzieci z przedszkola. Dla najmłodszych przygotowano też atrakcje plastyczne, ruchowe i plastyczne.
mp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages