Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Drugie życie naszych śmieci (3)

2015-06-19 00:05:00 (ost. akt: 2015-06-18 15:02:46) Artykuł sponsorowany

Zasady segregacji surowców wtórnych i zbiórki innych odpadów

W ciągu roku na całym świecie wyrzuca się tyle butelek PET, że gdybyśmy ustawili z nich wieżę, jej wysokość sięgnęłaby aż 28 mln km! To 73 razy więcej niż z Ziemi do Księżyca, od którego dzieli nas 384 tys. km. Odzysk odpadów, które można ponownie wykorzystać, jest korzystny zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych.

Gdy, spacerując, wyrzucasz coś machinalnie na ziemię, nie zastanawiasz się, jak długo ten śmieć będzie pozostawał w tym miejscu. A na przykład bilet autobusowy widoczny w trawie przechodnie mijać będą przez 4 tygodnie. Chusteczkę higieniczną rzuconą w lesie spotkasz jeszcze po 3 miesiącach. Przejdźmy do wyższej ligi: opona rozłoży się po 80 latach, karton po mleku potrzebuje od 150 do 200 lat, tyle też foliowa torebka, zaś plastikowa butelka zniknie po 500 latach, a płyta CD – po 2000 lat. Butelka szklana – nie rozkłada się. Niechybnie ludzkość utonęłaby w śmieciach, gdyby nie gospodarka odpadami.

Czy segregacja ma sens?


Wyczerpywanie się zasobów surowców stanowi coraz większy problem dla światowej gospodarki. W tej sytuacji należy robić wszystko, by nie marnować raz wytworzonych produktów nadających się do ponownego przerobu. Surowce wtórne, to wciąż surowce.
35 butelek plastikowych typu PET wystarczy do wyprodukowania bluzy z polaru. Z jednej tony makulatury poddanej recyklingowi otrzymać można 900 kg papieru, oszczędzając 65% energii, jaka potrzebna jest w procesie produkcji papieru z drewna. Jedna szklana butelka poddana recyklingowi to oszczędność energii pozwalająca na 4-godzinną pracę 100-watowej żarówki lub 20-minutową pracę komputera. Nie ma sensu pytać, czy segregacja odpadów ma sens. Odpowiedź jest oczywista!

Jak segregować?


W zależności od przyjętej na danym obszarze technologii unieszkodliwiania odpadów. Należy sprawdzić, jakie zasady segregacji obowiązują na terenie gminy, gdzie mieszkamy. W projekcie realizowanym przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie założono cztero-pojemnikowy system segregacji odpadów: papier, plastik, szkło, odpady zmieszane. W zabudowie jednorodzinnej odpady gromadzone są w workach do selektywnej zbiórki w kolorach analogicznych jak w przypadku pojemników. Czystość selektywnej zbiórki ma ogromne znaczenie.

Pojemnik żółty - plastik


Taki pojemnik jest przeznaczony na opakowania z tworzyw sztucznych, ale nie tylko. Wrzucamy tam odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach i płynach, plastikowe torebki, worki, reklamówki, ale też stalowe i aluminiowe puszki po konserwach czy napojach, naczynia do gotowania, metalowe kapsle i pokrywki ze słoików, kartony wielomateriałowe typu tetrapack po mleku i sokach, opakowania po kosmetykach, opakowania po aerozolach, opakowania po chemii gospodarczej.

Pojemnik zielony – szkło


Wrzucamy tam tylko szklane butelki po napojach i słoiki oraz szklane opakowania po kosmetykach, czyli tzw. Szkło opakowaniowe, zarówno bezbarwne, jak i barwione. Po sortowaniu i myciu w postaci stłuczki szklanej trafia ono do hut i innych odbiorców. Zużyte opakowania szklane można w nieskończoność przetapiać na nowe bez pogorszenia ich jakości, oszczędzając przy tym energię i chroniąc środowisko.

Nie wrzucamy do pojemników innych wyrobów szklanych, takich jak: lustra, szyby okienne i samochodowe, szklanki, naczynia kuchenne, naczynia żaroodporne, żarówki, wyroby z porcelany i fajansu, zniczy itd. Szkło, z którego są wykonane, różni się składem chemicznym i temperaturą topnienia od szkła opakowaniowego. Te różne rodzaje surowca szklanego nie mogą być przetapiane razem w piecach hutniczych.

W trakcie selektywnej zbiórki nie jest konieczne mycie szklanych opakowań, usuwanie z nich etykiet, nadruków, farb i klejów. Tego rodzaju zanieczyszczenia są usuwane w procesie recyklingu. Natomiast koniecznym jest usunięcie metalowych lub plastikowych zamknięć.

Pojemnik niebieski – papier


Wrzucajmy tam gazety i czasopisma, katalogi i reklamy, kalendarze, papierowe torby na zakupy, zużyte zeszyty i stare książki, papier biurowy, kartony i tektury, koperty. Do pojemnika na papier nie należy więc wrzucać zatłuszczonych opakowań papierowych, opakowań wielomateriałowych (np. kartonów po mleku), tapet, worków po materiałach budowlanych, artykułów higienicznych itp.

Pojemnik czarny – odpady zmieszane


Tam wrzucamy pozostałe nieposegregowane odpady, resztki jedzenia, zużyte artykuły higieniczne. Na terenie niektórych miejscowości są wystawione specjalne pojemniki w czarnym lub brązowym kolorze przeznaczone na odpady ulegające biodegradacji, takie jak odpady kuchenne czy odpady zielone, np. ścięta trawa.

Odpady niebezpieczne


Takie odpady jak farby, rozpuszczalniki i inne chemikalia, żarówki, świetlówki, zużyte opony muszą być przekazywane do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych znajdujących się w każdej gminie (w Olsztynie PSZOK znajduje się przy ul. Lubelskiej 43 D). Zużyte baterie wrzucamy do specjalistycznych pojemników znajdujących się w obiektach użyteczności publicznej, szkołach, urzędach itp. Przeterminowane leki należy umieszczać w przeznaczonych do tego celu pojemnikach ustawionych na terenie wytypowanych aptek i placówek, które zobowiązały się do ich zbiórki. Zużyty sprzęt elektroniczny należy przekazać do sklepu, w którym kupujemy sprzęt nowy.


Pozostałe śmieci zbierane selektywnie


Do takich należą odpady wielkogabarytowe, czyli te o dużych rozmiarach np. meble, dywany itp. Można je wystawiać w wyznaczonym czasie i miejscu, z którego odbierane są przez specjalistyczne firmy. Bezpłatnie odpady wielkogabarytowe można przekazywać również do PSZOK-u.

Oddzielnie zbierane są również odpady budowlane np. gruz budowlany. Można je składać do kontenera dostarczonego przez firmę posiadającą stosowne zezwolenia do ich odbioru na podstawie indywidualnych umów. Odpady te można też bezpłatnie przekazać do PSZOK-u.

Na obszarze 37 gmin centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego oddzielnie zbierane są też popioły z palenisk, pieców czy kominków. Związane jest to z technologią biosuszenia przyjętą w nowo budowanym w Olsztynie Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Popioły, po wysuszeniu odpadów w halach, gdzie będzie przebiegać sortowanie śmieci, wzniecają tumany pyłów szkodliwych dla pracujących tam ludzi i urządzeń, obniżając ich wydajność.

Informacje o lokalizacji PSZOK-ów znajdują się na stronach internetowych gmin oraz na stronie www.zgok.olsztyn.pl.

Przypomnijmy - środki ze sprzedaży surowców wtórnych uzyskane przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych pomniejszają koszt utylizacji wszystkich odpadów. Czyli, im więcej odpadów mieszkańcy będą zbierać selektywnie, tym mniej płacić będą za odbierane od nich śmieci.

Ewa Domaradzka

http://m.wm.pl/2015/04/orig/logo-243642.jpg

Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages